top of page

Otázky a odpovědi

Vše důležité o whistleblowingu

Kdy vejde v účinnost zákon o ochraně oznamovatelů?

Zákon o ochraně oznamovatelů vejde v účinnost 1.8. 2023. K tomuto datu by měli mít všichni veřejní zadavatelé a soukromé firmy nad 250 zaměstnanců zavedený vnitřní oznamovací systém. V prosinci pak povinnost dopadne i na firmy s 50 a více zaměstnanci. 

Jaké povinnosti ze zákona plynou?

Firmy musejí především zavést vnitřní oznamovací systém na příjem podnětů nejen od zaměstnanců. Dále je potřeba určit příslušnou osobu, která bude s oznámeními pracovat. 

Jak nám pomůžete splnit zákon?

Poskytneme vám technickou platformu, skrz kterou můžete přijímat oznámení, komunikovat s oznamovatelem a vše archivovat po dobu pěti let v souladu s GDPR. 

Proč řešit whistleblowing s námi?

Poskytneme vám to nejlevnější řešení na trhu. Chceme, aby byl whistleblowing dostupný pro všechny firmy, které si uvědomují, že email na vyřešení zákona nestačí. 

Co je to vlastně ten whistleblowing?

Whistleblowingem je myšleno oznamování nekalostí, typicky zaměstnancem firmy, který si všimne, že některý z jeho kolegů nehraje fér. Dá se to připodobnit situaci, kdy rozhodčí ve sportu píská faul. 

Kdo je whistleblower?

Člověk oznamující nekalosti v organizaci. Z pohledu zákona o ochraně oznamovatelů se jedná o zaměstnance, žadatel o práci, dodavatele, dohodáře atd. 

Co může whistleblower oznámit?

Z pohledu zákona to jsou hlavně trestné činny a závažné přestupky, které doprovází vybrané oblasti EU. Celá škála je hodině širová a v praxi se oznamuje vše, co není morální, eticky či legálně správně. 

bottom of page